finansowe fair play

Piłka nożna w obecnych czasach, oprócz niesłabnącej popularności, cechuje się niewątpliwie ogromnym przepływem pieniędzy. Coraz to nowe rodzaje rozgrywek wymyślane przez włodarzy federacji piłkarskich, powodują że machina finansowa związana z królową gier zespołowych coraz mocniej się rozkręca i generuje niewyobrażalne zyski. To powoduje, że oprócz modyfikacji różnych przepisów gry, zaistniała także konieczność wprowadzenia regulacji, związanych z finansowymi aspektami futbolu. Finansowe fair play zostało wporwadzone po to, aby sport był jeszcze bardziej regulowany.

Co to finansowe fair play ?

Co to finansowe fair play? Czystość zasad gry (fair play) powinna być egzekwowana nie tylko podczas meczu piłki nożnej na boisku, ale również musi obejmować całą ekonomiczną otoczkę tego sportu. Europejska federacja piłkarska (UEFA) przyjęła więc zasadę FFP, czyli tzw. finansowego fair play, która w 2022 roku uległa przemianowaniu na przepisy Zrównoważonego Rozwoju Finansowego. Mają one zapobiec nadmiernym wydatkom profesjonalnych klubów piłkarskich oraz minimalizować ryzyko ewentualnego bankructwa klubów w dłuższej perspektywie.

Finansowe fair play  zasady

Główna zasada finansowego fair play polega na uniemożliwieniu klubom wydawania większej ilości pieniędzy, niż wynoszą ich przychody. Powoduje to, że włodarze klubowi nie mają już nieograniczonych możliwości kupowania gwiazd światowego formatu do swoich drużyn, w celu zdobywania trofeów. Od 2015 roku zasada FFP dotyczy wszystkich zespołów, które biorą udział w europejskich rozgrywkach.

Finansowe fair play  La Liga

Kontrola finansowa stosowana w hiszpańskiej ekstraklasie piłkarskiej to coś więcej niż zasady ustanowione przez UEFA. Cele są podobne, jednak główna różnica polega na tym, że kontrola z ramienia UEFA sprawdza wydatki już dokonane, a więc działa niejako po fakcie. Natomiast analiza hiszpańskigo finansowego fair play La Liga ma charakter bardziej prewencyjny i wymusza na klubach tej ligi dostarczanie, przed początkiem każdego sezonu, danych finansowych z szacunkowymi przychodami i wydatkami. Eksperci, po analizie tych danych, ustalają maksymalny budżet, jakim operować może dany klub w całym sezonie. Reguły finansowego fair play pozwalają na przejrzystość klubów piłkarskich.